Powyższe pytanie nie bez powodu zostało ujęte w cudzysłów. To nie tylko tytuł kolejnego artykułu, lecz autentyczne pytanie zadane przez jednego z naszych klientów. Oczywiście odpowiedź została udzielona w trakcie rozmowy telefonicznej, jednak pozostaje pewien niedosyt, gdyż jak się zastanowić na taki a nie inny stan sytuacji składa się wiele czynników.
Tym razem zapytanie dotyczyło budynku biurowego zlokalizowanego na terenie Polski o powierzchni ok.60 000m2. Przy takich obiektach nigdy nie podajemy sztywnego terminu realizacji zlecenia, natomiast pytamy na kiedy dokumentacja będzie potrzebna. W 90% terminy zawierają się w kategorii “na już”, gdzie po analizie zwykle wyodrębniamy jeszcze 3 podkategorie 🙂
Tym razem nie było potrzeby aranżowania pomiarów weekendowych, zlecenie mieściło się spokojnie w kategorii nr 3. Niemniej ku naszemu zdziwieniu klient zadał nam pytanie stanowiące temat dzisiejszego wpisu “Jak to możliwe że tak szybko mierzycie? Inne firmy podają termin 2-3 razy dłuższy niż wasz”. W tym momencie pojawiło się ryzyko utraty zaufania do naszej oferty – z perspektywy klienta wpadliśmy w klasyczną pułapkę szybko-tanio-dobrze (cena była akurat skalkulowana bardzo odpowiednio). Na szczęście udało klienta przekonać, a zapewnienia poprzeć referencjami oraz szczegółowym planem prac.
Stwierdziliśmy jednak, że na przyszłość warto się lepiej przygotować i spisać konkretne powody, dlaczego mamy tak duży potencjał pomiarowy. Oto one.
Nie ma firmy bez ludzi to oczywiste. Nasz zespół na dzień dzisiejszy liczy 36 osób, z czego znakomita większość ma bardzo szeroko rozwinięte kompetencje w wielu dziedzinach geodezji. Tak szerokie zaplecze kadrowe niezmiernie pomaga nam na sprawną realizację dużych projektów oraz elastyczne przydzielanie zadań, między poszczególnymi działami.
Nie bez znaczenia jest także sprzęt – od lat opieramy się na marce Leica, będącej liderem na rynku urządzeń pomiarowych na świecie. To zapewnia nam jakość, precyzję i wysoką powtarzalność naszych pomiarów
Na drugim miejscu jest element, który 10 lat temu zapewnił nam technologiczny skok w przyszłość. Jest nim nasz autorski program dedykowany pomiarom on-line na obiekcie, w firmowym żargonie nazywamy systemem “mierz i rysuj”. W skrócie pozwala on na komunikację przyrządów pomiarowych (tachimetry elektroniczne, dalmierze) z laptopem, dzięki czemu przygotowywane przez nas rzuty powstają roboczo bezpośrednio na obiekcie w przestrzeni CAD, w 99% eliminując błędy w pomiarach. Oczywiście są na rynku dostępne podobne oprogramowania, jednak na dzień dzisiejszy żadne z nich nie jest tak dobrze dostosowane do polskich realiów. Dodatkowo nie ogranicza nas w żaden sposób liczba licencji – możemy generować je na bieżąco w zależności od skali projektu.
Do tego nieustannie pracujemy nad jego rozwojem – w roku 2020 została wprowadzona potężna aktualizacja, która poza automatyzacją rysowania pozwala także na pracę jednoosobową.
15 lat na rynku pomiarów powierzchni robi swoje. Wiedzę dokumentujemy na licznych szkoleniach, wykładach i prelekcjach. Niemniej…. nawet po tylu latach pracy stawiane są przed nami ciekawe zagadnienia, które nie są jednoznaczne i wymagają pogłębionej analizy. Mimo to ponad 90% problemów z jakimi się obecnie spotykamy, zostało rozwiązane przez nas już wcześniej. Nie szukamy ich rozwiązań, po prostu mamy je w know-how.
Z czasem rozwoju firmy szybko zorientowaliśmy się, że zasoby i wiedza to nie wszystko. Potrzebne są jeszcze odpowiednie procesy i procedury. Wielkość firmy wymusza ich wprowadzanie i chociaż cały czas mamy w tym polu spore braki (elementy zarządzania w firmach geodezyjnych to wciąż ewenement) to proces przekazywania i opracowywania danych przy pomiarach powierzchni mamy opanowany do perfekcji. Wszystkie pliki z pomiarów są zbudowane wg zunifikowanych standardów, co pozwala na uniknięcie nieporozumień między pomiarami a pracą kameralną. Wspieramy się również o rozwiązania chmurowe w zakresie przekazywania plików. Stąd zarówno pomiar jak i opracowanie są wykonywane z minimalnym przesunięciem czasowym
Wszystko w porządku, ale oczywistym jest, że dysponując względnie stałymi zasobami w pewnym momencie możemy osiągnąć kres możliwości i przypisanie zespołu z jednego projektu do innego, będzie skutkowało opóźnieniami w tym pierwszym. Co w takiej sytuacji?
Na szczęście z pomocą przychodzą nam nasi klienci i ich wyrozumiałość. W PKIG stawiamy na długofalowe relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu. Stąd większość naszych realizacji wykonywanych jest dla Klientów z którymi współpracujemy z powodzeniem od wielu lat. Stosując szczerą i otwartą komunikację jesteśmy w stanie dynamicznie alokować nasze zasoby, niekiedy opóźniając terminy, innym razem skupiając się na zasadzie Pareto 80/20. Nasza praca opiera się głównie na liczbach i to one są najważniejsze. Czasami rzeczy takie jak opracowanie graficzne czy wydruki mogą spokojnie poczekać. Oczywiście wszystkie takie przesunięcia uzgadniamy na bieżąco z Zamawiającymi. Wspomniane dobre relacje i wzajemne zaufanie pozwalają nam tak zorganizować pracę, aby na końcu wszyscy byli zadowoleni
Jak to mówią – konkurencja nie śpi ;), a w tej branży obserwujemy to ze zdwojoną siłą. W ostatnich latach powstało bardzo wiele firm oferujących podobne usługi do naszych. Z naszej perspektywy jest to paradoksalnie bardzo dobra informacja. Na bieżąco popularyzowane są nasze możliwości – już teraz czuć, że na rynku jest znacznie więcej zleceń z zakresu pomiarów powierzchni niż kilkanaście lat temu, kiedy w PKIG wprowadzaliśmy tą usługę. A nie ma co ukrywać, że firmy rozwijają się, szukają nowych rozwiązań, tworzą własne know – how. A my…. czujemy ich oddech na plecach, co motywuje także nas do ciągłego rozwoju. To wszystko wpływa na ogólną korzyść dla klienta w postaci lepszej jakości usług na całym rynku i zaufania do branży.
I na tym koniec 🙂 Drogi Kliencie – mamy nadzieję że powyższe powody lepiej przybliżą Ci naszą firmę i zrozumiesz dlaczego tak szybko mierzymy. Niezmiennie zachęcamy na nasze wszystkie strony internetowe – PKIG to nie tylko pomiary powierzchni. W naszej ofercie posiadamy kompletny pakiet usług zakresu szeroko rozumianej geodezji.