Aktualności

Pomiar powierzchni we właściwym, aktualnym standardzie.

21 mar 2018
Pomiar powierzchni we właściwym, aktualnym standardzie.

Czy wykonawca dostarcza opracowanie we właściwej normie?

Obecność wielu standardów dotyczących pomiarów powierzchni, wprowadza dość dużą dowolność w stosowaniu. Co za tym idzie ten sam budynek wg różnych norm będzie miał inne pole powierzchni. Dobór odpowiedniej normy dla budynku nie jest skomplikowanym procesem, jednak bywa że stosowane są  normy nieaktualne, nieodpowiednie dla funkcji budynku.

Kilka pytań przed pomiarem  powierzchni.

Przystępując do zlecenia  wyznaczenia powierzchni budynku należy zadać sobie kilka istotnych pytań. Przede wszystkim, do czego potrzebne są pomiary powierzchni? Będzie służył wyznaczeniu pola powierzchni do umowy najmu, pozyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy do wyznaczenia wymiaru podatku?  O ile pomiar budynku biurowego do celów najmu standardem BOMA Office , RICS lub GIF jest dobrym wyborem, i mimo że wymienione normy dadzą inną wartość powierzchni, to każda będzie prawidłowa. O tyle wykorzystanie wspomnianych standardów do ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości jest błędem.

Kolejnym pytaniem powinno być – jaką funkcję pełni mierzony budynek? Jest to obiekt handlowy, biurowy, przemysłowy czy mieszkalny? Dla celu najmu, pozostaje pewna dowolność do stosowania i można wykonać pomiar różnymi normami. Jednak jeśli budynek pełni funkcję handlową, nie wolno wykonywać pomiaru  zgodnie z BOMA Office. Jedynym poprawnym standardem w tym przypadku jest BOMA Retail. Podobna sytuacja występuje z halami przemysłowymi- poprawną normą jest BOMA Industrial.

Przystępując do pomiaru powierzchni budynku, warto mieć świadomość jakie standardy są dostępne na rynku.  Oczywiście szeroki wachlarz norm musi być znany przede wszystkim wykonawcom. Jednak zupełna nieznajomość rynku może działać wyłącznie na szkodę zleceniodawcy.

Czy norma jest aktualna? Jeśli już mamy jasność co, po co i w jakiej normie będzie mierzone trzeba mieć świadomość, że wszystkie standardy co kilka lat są aktualizowane. Wiele norm w ostatnim czasie zostało odnowionych. BOMA 2017 zastąpiła wersję z 2010 roku, pojawił się  standard GIF 2017 wypierając poprzednią wersję. Wszystkie opracowania wykonane od momentu wejścia w życie zaktualizowanej normy, powinny być wykonane z uwzględnieniem nowych zapisów.

Słowem podsumowania.

Pomiary powinny być wykonywane przez fachowców znających wszystkie dostępne normy. Potrafiących oszacować najkorzystniejszy dobór standardów oraz będących na bieżąco z każdą aktualizacją.  Wybierając dobrego, zaufanego czy polecanego wykonawcę, zleceniodawca powinien być spokojny o poprawność wykonania pomiaru, wybór odpowiedniej i aktualnej normy.

 

Zobacz kolejne

Pomiar powierzchni we właściwym, aktualnym standardzie. - PKIG Pomiary Powierzchni

Kategorie

Tagi

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.
Łukasz Kacprzak, MRICS