Aktualności

Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019

23 lis 2020
Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019

Impulsem do napisania tego wpisu w aktualnościach, była moja niedawna rozmowa z zaprzyjaźnionym klientem z rynku nieruchomości magazynowych. Robiliśmy wewnętrzną batalię dotyczącą charakterystyki stosowanych norm na obiektach magazynowych. Konkluzja z rozmowy to:

  1. Nieco mniej jak połowa rynku magazynowego w dalszym ciągu używa swoich własnych wytycznych dotyczących pomiarów i obliczania powierzchni.
  2. Spośród dostępnych oficjalnych norm, zarówno najpopularniejszym  jak i najbardziej dopasowanym standardem jest dokument BOMA INDUSTRIAL.

W związku z powyższym postaram się przybliżyć, charakterystykę najnowszej odsłony normy z 2019 roku (więcej informacji o standardzie).

Standard BOMA Industrial

Drodzy Państwo kończy się już 2020 rok, więc jak tu pisać o standardzie z 2019 roku jako o nowości. Pomimo roku funkcjonowania nowych zasad, dopiero pierwsze obiekty na polskim rynku doczekały się opracowania wedle tychże zasad pomiaru powierzchni do celów najmu. Nowelizacja standardu dedykowanego obiektom magazynowym z 2012 roku organizacji BOMA, spowodowało, że norma jest spójna ze standardem międzynarodowym IPMS Industrial – stricte z kategorią IPMS 1.

Pierwsza zasadnicza zmiana polega na wyznaczeniu Boundary Area. Wyznaczana jest ona tym razem nie po obrysie ścian zewnętrznych, a po Covered Area – czyli po linii stałego zadaszenia. Następnie wykazywane są powierzchnie znajdujące się w strefie pomiędzy linią stałego zadaszenia a licem ściany zewnętrznej – pole to określane jest mianem Rentable Exclusions 1.

Po odjęciu od Boundary Area przestrzeni na zewnątrz budynku pod przykryciem, uzyskujemy powierzchnie najmu dla przypadku, gdy jeden najemca bierze w najem cały kompleks. W sytuacji, gdy kilku najemców znajduje się w budynku, powierzchnie SINGLE OCCUPANT RENTABLE AREA – dzielimy na powierzchnie nie wynajmowalne (klatki schodowe, szachty, windy na kondygnacjach wyższych, a także parkingi wybudowane wewnątrz budynku), powierzchnie najemcy, powierzchnie wspólne piętrowe, powierzchnie wspólne budynkowe. Współczynniki piętrowe jak i budynkowe liczymy co do zasady w sposób zbliżony do wersji z 2010 roku.

Powierzchnia określona według BOMA Industrial 2019, będzie nieznacznie większa od wyników według BOMA Industrial 2012. Niemniej jednak, na rynku najmu obiektów magazynowych, możemy spotkać się z wytycznymi, które dadzą nam większą powierzchnię aniżeli ta uzyskana na podstawie BOMA Industrial – 2019 for Industrial Buildings: Standard Method of Measurement (ANSI/BOMA Z65.2—2019).

Praktyczne Case Study obliczenia powierzchni magazynów według BOMA Industrial 2019, przedstawimy na najbliższym szkoleniu online, które odbędzie się 15 grudnia 2020. Więcej informacji o szkoleniach on-line znajdziecie tutaj.

Zobacz kolejne

Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019 - PKIG Pomiary Powierzchni

Kategorie

Tagi

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.
Łukasz Kacprzak, MRICS