BOMA Mixed-Use

BOMA Mixed-Use

Organizacja BOMA International jako najprawdopodobniej jedyna na świecie stworzyła standard określania powierzchni najmu dla skomplikowanych budynków o kliku funkcjach jednocześnie (przykładowo: pierwsze 4 piętra zajęte są przez centrum handlowe, kolejne 10 pięter dedykowanych jest biurom, a ostanie 8 kondygnacji przeznaczonych jest na funkcje mieszkalne). Aktualny standard to Mixed-Use Properties: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.6—2012).

Standard MIXED USE obejmuje podział powierzchni na trzy komponenty:

  • Komponent użytkowy
  • Komponent parkingów
  • Powierzchnie wspólne o mieszanym przeznaczeniu

Standard w Polsce jest mało popularny. Na przestrzeni 15 lat doświadczenia, PKIG zrealizowało 6 obiektów w tym standardzie.

Opracowanie budynku multifunkcyjnego w oparciu o powyższy standard opiera się na kilku etapach. W pierwszej kolejności dzielimy budynek na funkcje i odpowiednie powierzchnie wspólne pomiędzy funkcjami, a następnie następuje alokacja powierzchni wspólnych (poprzez proporcjonalny rozdział powierzchni do wielkości poszczególnych funkcji). Kolejny etap to obliczenie powierzchni najmu według dedykowanej normy dla danej funkcji (np. dla części biurowej BOMA Office, dla centrum handlowego BOMA RETAIL).

Zobacz kolejne

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.
Łukasz Kacprzak, MRICS