Aktualności

Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019

23 lis 2020
Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019

Impulsem do napisania tego wpisu w aktualnościach, była moja niedawna rozmowa z zaprzyjaźnionym klientem z rynku nieruchomości magazynowych. Robiliśmy wewnętrzną batalię dotyczącą charakterystyki stosowanych norm na obiektach magazynowych. Konkluzja z rozmowy to:

  1. Nieco mniej jak połowa rynku magazynowego w dalszym ciągu używa swoich własnych wytycznych dotyczących pomiarów i obliczania powierzchni.
  2. Spośród dostępnych oficjalnych norm, zarówno najpopularniejszym  jak i najbardziej dopasowanym standardem jest dokument BOMA INDUSTRIAL.

W związku z powyższym postaram się przybliżyć, charakterystykę najnowszej odsłony normy z 2019 roku (więcej informacji o standardzie).

Standard BOMA Industrial

Drodzy Państwo kończy się już 2020 rok, więc jak tu pisać o standardzie z 2019 roku jako o nowości. Pomimo roku funkcjonowania nowych zasad, dopiero pierwsze obiekty na polskim rynku doczekały się opracowania wedle tychże zasad pomiaru powierzchni do celów najmu. Nowelizacja standardu dedykowanego obiektom magazynowym z 2012 roku organizacji BOMA, spowodowało, że norma jest spójna ze standardem międzynarodowym IPMS Industrial – stricte z kategorią IPMS 1.

Pierwsza zasadnicza zmiana polega na wyznaczeniu Boundary Area. Wyznaczana jest ona tym razem nie po obrysie ścian zewnętrznych, a po Covered Area – czyli po linii stałego zadaszenia. Następnie wykazywane są powierzchnie znajdujące się w strefie pomiędzy linią stałego zadaszenia a licem ściany zewnętrznej – pole to określane jest mianem Rentable Exclusions 1.

Po odjęciu od Boundary Area przestrzeni na zewnątrz budynku pod przykryciem, uzyskujemy powierzchnie najmu dla przypadku, gdy jeden najemca bierze w najem cały kompleks. W sytuacji, gdy kilku najemców znajduje się w budynku, powierzchnie SINGLE OCCUPANT RENTABLE AREA – dzielimy na powierzchnie nie wynajmowalne (klatki schodowe, szachty, windy na kondygnacjach wyższych, a także parkingi wybudowane wewnątrz budynku), powierzchnie najemcy, powierzchnie wspólne piętrowe, powierzchnie wspólne budynkowe. Współczynniki piętrowe jak i budynkowe liczymy co do zasady w sposób zbliżony do wersji z 2010 roku.

Powierzchnia określona według BOMA Industrial 2019, będzie nieznacznie większa od wyników według BOMA Industrial 2012. Niemniej jednak, na rynku najmu obiektów magazynowych, możemy spotkać się z wytycznymi, które dadzą nam większą powierzchnię aniżeli ta uzyskana na podstawie BOMA Industrial – 2019 for Industrial Buildings: Standard Method of Measurement (ANSI/BOMA Z65.2—2019).

Praktyczne Case Study obliczenia powierzchni magazynów według BOMA Industrial 2019, przedstawimy na najbliższym szkoleniu online, które odbędzie się 15 grudnia 2020. Więcej informacji o szkoleniach on-line znajdziecie tutaj.

Zobacz kolejne

Nowość na rynku magazynowym – BOMA Industrial 2019 - PKIG Pomiary Powierzchni
19 wrz 2024

BOMA Elbląg

19 wrz 2024

BOMA Olsztyn

19 wrz 2024

BOMA Toruń –...

19 wrz 2024

BOMA Sosnowiec

19 wrz 2024

BOMA Wrocław

02 gru 2020

REKRUTUJEMY!

04 cze 2020

Dominanta

15 kw. 2020

DIN 277

15 maj 2018

GIF vs BOMA

Kategorie

Tagi

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.
Łukasz Kacprzak, MRICS