Aktualności

Statystyki pomiarów powierzchni

08 gru 2017
Statystyki pomiarów powierzchni

PKIG realizuje pomiar powierzchni średnio 10 budynków powyżej 5 tys m2 miesięcznie.

To pozwala prowadzić nam statystyki, wyciągać wnioski oraz prowadzić szkolenia i doradztwo w zakresie pomiarów i kalkulacji powierzchni. Przedstawiamy więc trochę cyfr i statystyk, wynikających z naszego doświadczenia.

Pierwsze co się nasuwa to fakt, że dla 80% budynków komercyjnych mierzymy i  wyznaczamy powierzchnię według 2 standardów jednocześnie. Zwykle do potrzeb najmu oraz do wyznaczenia podatku. Dla potrzeb podatkowych pomiar powierzchni przeprowadza się zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast dla potrzeb najmu klienci mają kilka alternatyw.

  • BOMA, TEGOVA, IPMS i GIF

I tak, w przypadku wyznaczania powierzchni budynków biurowych przoduje norma BOMA.  50% kalkulacji przeprowadzamy zgodnie z BOMA Office Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.1 – 2010); 20% stanowią kalkulacje zgodne z normą TEGOVA; IMPS wybierane jest dla ok 12% budynków, GIF to ok 8%, 10%- pozostałe normy.

  • BOMA INDUSTRIAL

Dla budynków magazynowych przeważa standard BOMA. Natomiast w tym przypadku, specjalnie przewidziany dla obiektów magazynowych, czyli Industrial Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.2—2012). Kalkulacje zgodne z powyższą normą stanowią 90% wszystkich kalkulacji które przeprowadzamy dla magazynów. Pozostałe 10% to opracowania zgodne z wewnętrznymi wytycznymi klientów.

  • BOMA RETAIL

W przypadku  obiektów handlowych także najwięcej kalkulacji przeprowadzamy zgodnie z BOMA, a konkretnie BOMA Retail Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.5—2010)- jest to ok 50% wszystkich pomiarów. 30% to opracowanie według TEGOVA, a 20% stanowią wewnętrzne wytyczne zamawiających.

  • IPMS

Przyjrzeliśmy się także nieco najnowszemu, międzynarodowemu standardowi IPMS – w pierwszym półroczu 2017 roku zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania o ok 130% w stosunku do tego samego okresu w 2016r.

Pomiar do celów podatkowych

Co do pomiarów powierzchni do celów podatkowych, tutaj nie ma możliwości wyboru różnych norm. A jak pokazuje doświadczenie, przeważnie rzeczywista powierzchnia budynku czy lokalu jest inna niż deklarowana. W 80% przypadków budynków biurowych, powierzchnia podawana w deklaracjach podatkowych jest zawyżona. Oznacza to, że zarządzający, przez nieaktualne wartości powierzchni, płacą zbyt wysoki podatek. Zaledwie dla 10% budynków stan z deklaracji podatkowych jest zgodny ze stanem faktycznym, a dla pozostałych 10% nowe pomiary wskazują, że dotychczas deklarowana powierzchnia jest za niska.

Jak to się przekłada na koszty, pozostawiamy już do wyliczeń specjalistom z zakresu zarządzania budynkami.  Ze swojej strony, możemy doradzać, jakie standardy wyznaczenia powierzchni wybrać, aby zoptymalizować zyski z nieruchomości.

Zobacz kolejne

Statystyki pomiarów powierzchni - PKIG Pomiary Powierzchni
19 wrz 2024

BOMA Elbląg

19 wrz 2024

BOMA Olsztyn

19 wrz 2024

BOMA Toruń –...

19 wrz 2024

BOMA Sosnowiec

19 wrz 2024

BOMA Wrocław

02 gru 2020

REKRUTUJEMY!

04 cze 2020

Dominanta

15 kw. 2020

DIN 277

15 maj 2018

GIF vs BOMA

Kategorie

Tagi

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany współpracą? Zadzwoń lub napisz do nas - odpowiemy na wszelkie pytania.
Łukasz Kacprzak, MRICS