BOMA 2017

Wywodząca się z USA organizacja BOMA (Building Owners and Managers Association) rozwija swoje standardy pomiaru powierzchni od ponad 100 lat. W październiku 2017 roku, powstał standard BOMA 2017 for Office Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.1—2017).

Podstawowe zmiany w stosunku do BOMA 2010:

BOMA 2017 podtrzymuje podział na metodę A oraz B,  zmieniło się nazewnictwo współczynników. Dawny współczynnik piętrowy R/U Ratio to teraz Floor Allocation Ratio, a współczynnik budynkowy dawniej nazwany R/O Ratio obecnie określa się jako Building Allocation Ratio.

Nowością w BOMA 2017 jest uwzględnienie balkonów i tarasów. Dawniej, standard BOMA 2010 pomijał powierzchnię tych elementów, z kolei w najnowszym wydaniu dokumentu zrezygnowano z dodawania powierzchni witryn zewnętrznych na parterze od strony chodników handlowych.

Zakres analizy dominaty został ograniczony do wysokości 2.44 m. W związku z obecną technologią budowy biurowców (w szczególności tworzenia sufitów podwieszanych) zmianę tę można uznać za naturalną oraz korzystną. Modyfikacja dotyczy również powierzchni o ograniczonej wysokości, ocenie jest to nie 5,a 7 stóp.

Istotną zmianą jest także zmiana klasyfikacji klatki schodowej na najniższej kondygnacji. Obecnie powierzchnia ta przeszła z kategorii MVP na powierzchnię wspólną budynkową BSA.

BOMA 2017 for Office Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.1- 2017) miał na celu dostosowanie BOMY do standardu IPMS, i tak dawna powierzchnia wewnętrzna brutto (IGA) została zastąpiona przez Boundary Area IMPS2, a powierzchnia do wyłącznego korzystania najemcy to teraz Tenant Area IPMS 3.