Pomiar powierzchni- dla kogo, po co i dlaczego?

pomiar powierzchni

Pomiary powierzchni od wielu lat stanowią dużą część wszystkich realizowanych przez nas projektów – nasuwa się więc pytanie, skąd tak duże zapotrzebowanie wyznaczania powierzchni, bardzo często w budynkach już od wielu lat użytkowanych?

Jednym z wielu powodów jest wyznaczenie powierzchni zgodnej z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych– czyli po prostu do deklaracji podatkowej. W związku z tym, że zgodnie ze wspomnianą ustawą do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchni zajętej pod ściany działowe, a jak wiadomo, często przy zmianie najemcy zmienia się także aranżacja przestrzeni, warto raz na jakiś czas zaktualizować dane.

Kolejną sytuacją kiedy często weryfikujemy powierzchnię budynku jest kupno/sprzedaż nieruchomości. Co jest oczywiste, nie chcemy kupować  „kota w worku”, dlatego warto mieć aktualną dokumentację przy zawieraniu jakichkolwiek umów, aby z czasem nie okazało się, że została sprzedana powierzchnia projektowa, która przeważnie jest inna niż rzeczywista. Bardzo często doradzamy klientom jaką normę wybrać, aby transakcja przebiegła pomyślnie i jak najkorzystniej dla stron.

Pomiary służą również odtworzeniu i zaktualizowaniu do wersji elektronicznej rzutów kondygnacji. Wraz z kalkulacjami oraz wartościami wynikowymi, nasi klienci otrzymują również aktualne rzuty zmierzonych pięter- z dokładną lokalizacją okien, drzwi czy zachowaniem rzeczywistych krzywizn ścian. Na życzenie, zamieszczamy wszelkie możliwe do zweryfikowania na obiekcie dane, tj. zwymiarowanie wybranego wyposażenia (np. klimatyzatory, meble, miejsca postojowe w garażu).

Wiele opracowań budzi zastrzeżenia co do jakości i dokładności. Bardzo często jedyną dokumentacją dla danego obiektu jest dokumentacja projektowa, bądź istniejące rzuty są wyłącznie w wersji papierowej i po upływie lat niewiele udaje się z nich odczytać. Nasze opracowania przekazujemy w wersji papierowej zweryfikowane i podpisane przez geodetę uprawnionego, oraz w plikach- również edytowalnych. Wówczas jest możliwe „wyciągnięcie” dowolnych danych z rysunku CAD.

Często wykonujemy też kalkulacje dla budynków projektowanych. Dzięki temu, już na etapie opracowywania koncepcji lub budowy, można przeprowadzać symulacje finansowe w oparciu o wiarygodne dane.

Kolejnym powodem dla którego wykonujemy pomiary i kalkulacje powierzchni jest brak określonego rzeczywistego współczynnika budynkowego. Dlatego też wyznaczamy Add on Factor. Co dokładnie się kryje pod tym hasłem? Pisaliśmy tutaj.