Standard BOMA Residential dedykowany jest do pomiaru budynków mieszkalnych. Dokładana nazwa standardu to Multi-Unit Residential Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.4—2010). Niniejszy standard dedykowany jest do określania powierzchni w budynkach wielorodzinnych powyżej 4 lokali. Norma ta nie dotyczy domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej , domów szeregowych i tym podobnych.
Faktycznie polskie przepisy prawa w zakresie pomiarów powierzchni lokali mieszkalnych dla budynków wielorodzinnych są jasne. W polskim obiegu prawnym (do celów kupna, sprzedaży, założenia Księgi Wieczystej podatku od nieruchomości) nie ma miejsca dla BOMA RESIDENTIAL. Spotkaliśmy się natomiast z przypadkami potrzeby rynku nieruchomości, który ze względu na charakter inwestora zagranicznego (w spotkanych przez nas przypadkach był to kapitał pochodzący z USA) na cele wewnętrznych rozliczeń najmu, potrzebował opracowań w przedmiotowym standardzie.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wielki odsetek polskich specjalistów spotka się w życiu z tym standardem, natomiast opis ten będzie jednym z nielicznych źródeł wiedzy co do zasad pomiaru powierzchni mieszkalnych według BOMA Residential. Życzymy również wszystkim naszym polskim specjalistom aby mogli brać udział w projektach międzynarodowych i aby mogli wykorzystać niniejszy zalążek wiedzy.
Konieczność zastosowania Multi-Unit Residential Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.4—2010) może wynikać z analizy wielofunkcyjnego budynku, w którym obok części handlowej, biurowej znajdzie się miejsce na funkcje mieszkalne. W takim wypadku wymagane będzie zastosowanie standardu BOMA MIXED USE (czytaj więcej odnośnie Mixed-Use Properties: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.6—2012) pod niniejszym linkiem), a co za tym idzie w drugiej kalkulacji również standardu BOMA Residential.
Standard BOMA Residential umożliwia nam wykonanie pomiarów powierzchni według 2 metod, tj:
Metoda brutto (zwana tutaj metodą A) ogólnie mierzy powierzchnię brutto unitów, włączając:
Daje większą wartość powierzchni niż metoda netto.
Metoda netto (zwana tutaj Metodą B) ogólnie mierzy powierzchnię netto do wykończonej wewnętrznej powierzchni otaczających ścian danego unitu. Daje mniejsze wartości powierzchni niż metoda brutto.
Metodę netto można porównać z podejściem dużego grona polskich deweloperów, którzy do powierzchni lokali wliczają ściany działowe wewnątrz lokalu.
Stosując normę BOMA Residential do określenia powierzchni lokali, obligatoryjnie należy wyraźnie zaznaczyć, która z metod posłużyła do określenia powierzchni.
Wykonanie poprawnej kalkulacji budynku składa się z 4 podstawowych kroków:
Krok 1 Określ powierzchnię brutto budynku i wszystkich jego pięter.
Krok 2 W granicach powierzchni brutto konstrukcji (obwód budynku) przypisz całą powierzchnię podłogi do jednej z następujących siedmiu klas przestrzeni:
Krok 3 Przypisz powierzchnie ścian zgodnie z diagramem priorytetów
Krok 4 Oblicz powierzchnie każdej kategorii i umieść dane w zestawieniu zbiorczym powierzchni.
Rekomendujemy zapoznanie się z oryginalnym pełnym standardem Multi-Unit Residential Buildings: Standard Methods of Measurement (ANSI/BOMA Z65.4—2010) do którego link znajdziecie Państwo tutaj.