Po opublikowaniu normy dedykowanej dla biur, przyszedł czas na stworzenie standardu IPMS dla logistyki, tj. IPMS magazyny a żeby być precyzyjnym IPMS Industrial Buildings January 2018. Standard funkcjonuje na międzynarodowym rynku nieruchomości od 24 stycznia 2018. Prace nad normą dedykowaną do określania powierzchni magazynów trwały 2 lata.
Drodzy Państwo, będziemy powtarzać jak mantrę, koalicja IPMS (czytaj artykuł o IPMS) tworzy dedykowane standardy dla każdego typu nieruchomości z osobna, dlatego inne zasady obowiązywać będą dla mieszkaniówki a inne dla budynków logistycznych czy handlowych.
Wszystkie standardy mają część wspólną, tj. generalne zasady pomiaru i kalkulacji. W tej części standardu znajdziemy wytyczne co do pomiarów bezpośrednich, ich dokładności czy formy raportowania.
Ideą utworzenia pojęć IMPS 1 IPMS 2 IPMS 3 była konieczność odejścia od dotychczas używanych obiegowo definicji różniących się od siebie ze względu na standard. Dla uproszczenia można założyć następujący podział:
IPMS 1 – kategoria, którą można porównać do polskiej powierzchni całkowitej, czyli sumy powierzchni każdego poziomu podłogi budynku mierzona do zewnętrznego obwodu ścian zewnętrznych, obszarów chronionych i balkonów.
Jak widzimy z powyższego rysunku, do powierzchni IPMS 1 wliczamy również powierzchnie pod przylegającymi wiatami, zadaszonymi np. strefami dostaw.
IPMS 2 – kategoria mówiąca nam o efektywności budynku i jego strukturze funkcjonalnej, zgodnie z definicją – Suma powierzchni każdego poziomu piętra budynku mierzona do wewnętrznej dominującej powierzchni wszystkich ścian zewnętrznych i balkonów na każdym poziomie.
IPMS 2 jest wykorzystywany do pomiaru całego budynku, mierzona jest od wewnątrz statuując zasadę Dominanty. Celem głównym kategorii IPMS 2 jest dostarczanie danych o wykorzystaniu przestrzeni do testów porównawczych.
IPMS 2 -Industrial można raportować w podziale na komponenty na poszczególnych kondygnacjach. Wyróżniamy następujące typy komponentów:
IPMS 2 – Industrial wlicza wewnętrzne powierzchnie pomieszczeń, ściany wewnętrzne (konstrukcyjne i działowe) oraz kolumny. Atria doliczane są do powierzchni tylko na najniższej kondygnacji.
Osobno natomiast zestawiamy powierzchnie balkonów, antresoli, wewnętrzne pola załadunkowe, etc.
IPMS 3 – Industrial
IPMS 3 – kategoria dedykowana do określenia powierzchni najmu – Powierzchnia podłogi dostępna wyłącznie dla najemcy. IPMS 3 nie koreluje ani z IPMS 1 ani z IPMS 2.
Autorzy standardu, po przeanalizowaniu praktyk rynkowych dedykowanych budynkom magazynowym na całym świecie, postanowili, że stworzą dwa podejścia określania powierzchni najmu dla magazynów. Stąd podejście IPMS 3A i IPMS 3B.
Definicja
IPMS 3A – Industrial – powierzchnia podłogi dostępna na zasadzie wyłączności do najemcy mierzonego od zewnętrznej powierzchni ścian zewnętrznych oraz wszelkie balkony, w tym również obszary chronione.
Praktyka pomiarowa:
Pomiary włączone, ale należy je podawać osobno:
Pomiary wyłączone, ale należy je podawać osobno:
Pomiar dla IPMS 3A – Industrial nie obejmuje:
Definicja
IPMS 3B – Industrial: powierzchnia dostępna na zasadzie wyłączności Najemcy, mierzonego według Dominanty
Praktyka pomiarowa:
Pomiary włączone, ale należy je podawać osobno:
Pomiary wyłączone, ale należy je podawać osobno:
Pomiar dla IPMS 3B – Industrial nie obejmuje:
Wybrane definicje:
Covered Area – Zasięg powierzchni budynku pokrytej jednym lub kilkoma dachami i którego obwód jest czasami określany jako linia kroplowa, będąca najbardziej zewnętrznym trwałym przedłużeniem konstrukcyjnym, z wyłączeniem ozdobnych zwisów.
External Wall – Element otaczający budynek, w tym okna i ściany, który oddziela obszar zewnętrzny od obszaru wewnętrznego
IDF (Internal Dominant Face) Wall Section – Zasięg każdej sekcji ściany zewnętrznej, w której wewnętrzny wykończony obszar każdej części okna, ściany lub innych zewnętrznych elementów konstrukcyjnych różni się od wewnętrznego wykończonego obszaru sąsiedniego okna, ściany lub zewnętrznego elementu konstrukcyjnego, ignorując przy tym istnienie dowolne kolumny.
Industrial Building – Budynek wykorzystywany głównie do celów przemysłowych, takich jak produkcja i magazynowanie, niezależnie od tego, czy część budynku jest wykorzystywana do innych celów.
Internal Dominant Face (IDF) – Wewnętrzna powierzchnia stanowi ponad 50% pierwszych 2,75 metra mierzonych pionowo od podłogi lub do sufitu, jeśli jest niższy, dla każdej sekcji ściany IDF. Jeśli tak się nie stanie, za gotową powierzchnię uznaje się IDF.
Internal Height – Wysokość w budynku lub jego części mierzona od podłogi do najniższego punktu sufitu, ignorując istnienie wsporników, rozpórek lub osprzętu i wyposażenia
Wprowadzenie standardu dla budynków logistycznych, to bardzo dobry krok. Do tej pory tylko 1 standard na świecie został opublikowany w tej tematyce , tj BOMA industrial (więcej na ten temat pod linkiem). Nie jesteśmy w stanie określić która wersja IPMS 3 Industrial zostanie powszechnie stosowana, natomiast łatwa dostępność normy (link do normy) powinna spowodować ze zyska ona dużą popularność u nas w kraju.